Türkçe, Romanya müzelerinde yer alacak

Antalya Sektörel

Bükreş Yunus Emre Enstitüsü'nün katkılarıyla Romanya’daki bütün müze ile ören yerlerinde bulunan bilgi notları, basılı materyaller ve sesli rehberlerde Türkçe yer alacak.

yunus-emrejpg_20230410160209702.webp

Romanya’daki Yunus Emre Enstitüleri, Romanya’da Türkçeyi geniş kitlelere tanıtmak adına yürüttüğü faaliyetlerin yanı sıra ülke genelinde eğitim, sanat ve kültür başta olmak üzere farklı alanlarda Türkçe'nin yer almasına yönelik projelerini sürdürüyor. Bükreş Büyükelçiliği himayelerinde Romanya Kültür Bakanlığı ile gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Yunus Emre Enstitüsü tarafından Romanya genelinde uygulanacak ‘Rehberim Türkçe’ adlı projenin hazırlıklarına başlandı. Proje kapsamında Romanya'daki bütün müze ile ören yerlerindeki bilgi notları, basılı materyaller ve sesli rehberler Bükreş Yunus Emre Enstitüsü'nün katkılarıyla Türkçe hazırlanıyor. 2023 yılının sonuna kadar tamamlanması planlanan proje çerçevesinde Romanya’nın önemli ören yerlerinden ülkede bulunan tüm müzelere kadar Türkçe, dil seçenekleri arasında yer alacak.

‘YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜNÜ TEBRİK EDİYORUM’

T.C. Bükreş Büyükelçisi Özgür Kıvanç Altan, proje ile ilgili, “Kadim dilimiz Türkçemizin bayrak taşıyıcılığını yapan Yunus Emre Enstitüsü, Türkçenin Romanya’da yaygınlaştırılmasına müteveccih faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Enstitü, Türkçemiz için yine özel ve bir projeyi hayata geçiriyor. Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon insan Türkçe konuşuyor. Bu projeyle birlikte Türk Dünyası’ndan Romanya’yı ziyaret eden herkes müzeleri ve ören yerlerini sadece Türkçe ile gezebilecek. Böylesine anlamlı bir proje çalışmasına imkân sağlayan Romanya Kültür Bakanı Sayın Lucian Romaşcanu’ya da ayrıca teşekkürlerimi sunuyor ve Yunus Emre Enstitüsünü girişimleri için tebrik ediyorum” dedi.

ROMANYA’YI ZİYARET EDEN TURİSTLERE ‘TÜRKÇE’ EŞLİK EDECEK

Bükreş Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Mustafa Yıldız ise konuya ilişkin “Dünyada en çok konuşulan ve rağbet gören diller arasında yer alan güzel dilimiz Türkçemizi Romanya’nın tüm müze ve ören yerlerinde görecek olmak çok gurur verici. Proje aracılığıyla Romanya’yı ziyaret eden turistlerin daha kolay bir şekilde bilgilenmesine katkı sağlamak ve kalıcı bir çalışma yapmak bizleri her zaman motive ediyor. Bu projemizi kabul edip uygulama konusundaki destekleri için başta Romanya Kültür Bakanı Sayın Romaşcanu’ya ve Büyükelçimiz Sayın Özgür Kıvanç Altan’a teşekkürlerimi sunuyorum. Yakın bir zamanda ise iki ülkenin ortak değerlerinden biri olan Dimitrie Cantemir’e atfedilerek ilan edilen ‘Dimitrie Cantemir Yılı’ kapsamında tarihe not düşecek güzel bir faaliyeti yine Romanya Kültür Bakanlığıyla birlikte yapmanın gururunu yaşayacağız” diye konuştu. (DHA)


  • Yayımlanma Tarihi: 10 Nisan, 2023 17:07
  • Güncellenme Tarihi: 10 Nisan, 2023 16:20