Tarım gazetecilerinden siyasi partilere çağrı;

Tarım temsilcilerine yer verilsin

Antalya Sektörel

Tarım Gazetecileri ve Yazarlare Derneği, siyasi partilere çağrıda bulunarak genel seçimlerde tarım temsilcilerinin seçilebilecek yerlerden aday gösterilmesini talep etti

FUJkUckWIAATw8njpg_20230407132342049.webp

Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TAGYAD), yazılı bir açıklama yaparak 14 Mayıs'ta yapılacak genel seçimlerde, tarım temsilcilerine yer verilmesini talep etti. Açıklamada, TAGYAD olarak 2018 yılında yapılan milletvekili genel seçimleri öncesinde bir duyuru ile tarım ve gıda sektörünün en geniş biçimde TBMM'de temsil edilebilmesi için milletvekili aday listelerinde sektör temsilcilerine yer verilmesini talep ettiklerine yer verilerek, şu açıklama yapıldı:

ÇİFTÇİNİN SESİ GÜR ÇIKAR

"Ne yazık ki o dönemde bütün beklentilerimiz boşa çıktı. Bu arada geçen zaman içinde hem bütün dünyada hem de Türkiye'mizde fazlasıyla acı dolu günler yaşandı. Fakat gerek pandemi ve daha sonra Ukrayna savaşı dolayısıyla ortaya çıkan hububat krizi gerekse yaşadığımız deprem felaketi hepimize tarım ve gıdanın ne kadar stratejik bir özellik taşıdığını bir kere daha hatırlatmış oldu. Şimdi ise hemen önümüzdeki günlerde çok yeni bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Artık kamuoyu ile birlikte siyasi partilerimiz de sürekli tarım ve gıdadan söz etmeye başladı. Bu elbette çok anlamlı bir gelişme ama söz konusu söylemin mutlaka eyleme dönüşmesi gerekiyor. Bunun somut göstergesi de milletvekili aday listelerinde tarm temsilcilerine seçilebilir sıralarda yer verilmesi olacaktır. Böyle bir tabloda, çiftçimizin sesinin daha gür çıkabilmesi, tarım ve gıda sektörümüzün de TBMM'de daha etkin biçimde yer alabilmesi mümkün hale gelecektir. Sonuç itibarıyla, siyasi partilerimizin söz konusu gerçekleri dikkate alacağına inanmak istiyor ve tarım temsilcilerinin aday listelerinde seçilebilir sıralarda olmalarını önemle bekliyoruz".


  • Yayımlanma Tarihi: 07 Nisan, 2023 13:37