Büyükşehir’den kadın kooperatiflerine destek

Antalya Sektörel

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin kadın kooperatiflerine desteği sürüyor. Büyükşehir, Elmalı Yakaçiftlik Mahallesi’nde yer alan arazide Antep fıstığı dikimi gerçekleştirdi. Yedirenk Kadın Kooperatifi ile birlikte gerçekleştirilen çalışmayla kadın kooperatiflerine destek olmak ve bölgede ürün çeşitliliğini arttırmak hedefleniyor.

ELMALI-ANTEP-FISTIGI-15JPG_20230405131043795.webp

Alternatif ürünleri çiftçilerle buluşturan Antalya Büyükşehir Belediyesi Elmalı bölgesinde farklı ürün denemelerine devam ediyor. Daha önce safran soğanlarının toprakla buluşturulduğu Elmalı Yakaçiftlik Mahallesi’nde, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait 14 dönümlük araziye bu kez antep fıstığı fidanları dikildi. Kıraç ve kurak toprakları seven Antep fıstığı fidanları Elmalılı üreticilerin umudu olacak.  

ZAHMETİ AZ ÜRÜN GETİRİSİ YÜKSEK  

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Bitkisel Üretim Şube Müdürlüğü’nde görevli Merve Güneş Bahşi, Elmalı bölgesi için yapılan araştırmalar neticesinde üretiminin uygun olabileceği tespit edilen Antep fıstığı fidanlarının ekimine ve dağıtımlarına devam edildiğini söyledi. Antep fıstığının kıraç ve kurak toprakları seven bir ürün olduğunu söyleyen Bahşi, Antep fıstığının atıl haldeki arazilerin değerlendirmesi için son derece uygun olduğunu belirtti. Bahşi, “Çiftçilerimiz için zahmeti az, ürün getirisi çok ve yüksek değerde bir ürünü bölgemize kazandırmaya çalışıyoruz. Kadın üretim kooperatiflerimizde bu projenin içerisinde. El ele vererek yürütüyoruz. Hem bölgemize hem Antalya’mıza değer katacak çalışmalara devam edeceğiz” dedi.  

SAFRANIN ARDINDAN ANTEP FISTIĞI  

Yedirenk Kadınları Kooperatif Başkanı Ayten İnce de Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kadın kooperatiflerine verdiği destek için teşekkür etti. İnce, “Burası kırsal, suyun fazla olmadığı bir alan. Biz ne yapabiliriz diye köydeki kadınlarımızla istişare yaptık. İlk safranla başladık güzel bir verim aldık. Şimdi Antep fıstığı diktik. Biz her zaman buğday ekeriz ama Muhittin Başkanım bize başka bir şeyler daha yapalım sizi Türkiye’ye değil Avrupa’ya da ulaştıralım dedi. Bu doğrultuda her zaman Başkanımızın yanındayız” diye konuştu.  

BAŞKAN BÖCEK’E TEŞEKKÜR ETTİLER  

Antep fıstığının Elmalı’da daha önce görmedikleri ve denenmeyen bir tür olduğunu söyleyen Elmalılı çiftçi Neriman Özen, daha önce de farklı türlerin ekimini yaptıklarını belirterek, “Getirisi yüksek olan şeyleri üretmek bizim için daha iyi olacaktır. Bu konuda bizlere imkan sağlayan, destek olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ederiz” dedi. 18 yaşındaki Enes Aktaş da ata topraklarını terk etmeyerek üretime devam ettiğini belirterek, Antep fıstığının ekonomik değeri çok iyi bir ürün olduğuna dikkat çekti.


  • Yayımlanma Tarihi: 05 Nisan, 2023 15:59
  • Güncellenme Tarihi: 05 Nisan, 2023 13:47