1 kişi öldü, 8 kişi kayıp

Vali Yazıcı'dan "JOE 2" açıklaması

Antalya Sektörel

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Kumluca açıklarında ticari geminin batması sonucu bir kişinin hayatını kaybettiğini, 8 kişinin kayıp olduğunu bildirdi.

Batan-Gemi1jpg_20230406110028262.webp

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Kumluca açıklarında yabancı bandıralı "Joe 2" adlı ticari geminin battığı ihbarı üzerine bölgeye Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı arama kurtarma ekiplerinin yönlendirildiğini açıkladı. 14 mürettebatın bulunduğu alüminyum yüklü gemide 2 personelin deniz yüzeyinden Sahil Güvenlik helikopteriyle kurtarıldığını ve Finike Devlet Hastanesi'ne getirildiğini belirten Yazıcı, 3 personelin de diğer ticari gemilerce kurtarıldığını kaydetti.

Arama çalışmalarının devam ettiğini anlatan Yazıcı, "Geminin batması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi kayıp." dedi.

Kurtarma çalışmalarına katılan 2 Sahil Güvenlik Botu, Finike Limanına demir attı.

"Bir saat içinde gemi eğildi ve diklemesine suya indi"

Sahil Güvenlik ekiplerin aramaları sonucunda denizden kurtarılarak Finike Devlet Hastanesi'ne kaldırılan başmühendis Mhmod Smea'nın tedavisine dahiliye servisinde devam ediliyor. Smea, geminin 2 numaralı ambarın içinde bulunan malların üzerine su akmaya başladığını, bir saat içinde durumu kontrol edemez hale geldiklerini ve geminin sürekli eğilmeye başladığını söyledi. Geminin içindeki açıklığın çok büyük olması nedeniyle süreci kontrol altına alamadıklarını ifade eden Smea, "(Suyu) dışarıya çekmeye başladık ama yetiştiremedik. Bir saat içinde gemi eğildi ve diklemesine suya indi. Acil durum için yelek falan tam tesisat giyinmiştik. Helikopter bizi alıncaya kadar suyun içerisinde bekledik." dedi.

Smea, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığına ulaşmaları sayesinde, kendilerini aramaya helikopter gönderildiğini vurgulayarak, "Helikopter geldi, benimle birlikte 3 kişiyi aldı. Diğer kişilerden hala bir haber yok." diye konuştu. (AA)
  • Yayımlanma Tarihi: 06 Nisan, 2023 12:48
  • Güncellenme Tarihi: 06 Nisan, 2023 12:24