AÜ Tazelenme öğrencilerinin staj heyecanı

Antalya Sektörel

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) 60+ Tazelenme Üniversitesi'nde staj dönemi başladı. 60 yaş üzeri 50 öğrenci, farklı kurumlarda işbaşı yaparak tecrübelerini paylaşmaya başladı.

Tazelenme-Universitesijpg_20230406124849531.webp


AÜ bünyesinde doğan ve Türkiye'ye yayılan Tazelenme Üniversitesi projesi, öğrencilerine sunduğu gelişim olanaklarını her geçen gün daha da artırıyor. Tazelenme Üniversitesi bünyesinde eğitim alan öğrencilere son olarak mezun olmadan önce Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı kurumlarda staj yapma imkanı sağlandı. Tazelenme Üniversitesi 4. sınıf öğrencileri mezun olmadan önce 4 aylık süreyle belirlenen yerlerde staj yapacaklar. Staj sayesinde tazelenme öğrencileri iş hayatındaki bilgilerini tazeleyip yeni tecrübeler edinirken, kendi çalışma alanları ile ilgili tecrübeleri de kurum yetkilileri ile paylaşma fırsatı bulacaklar.

TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLDU

Dünya nüfusunun hızla yaşlandığına değinen AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, bu nedenle 60 yaş üstü kuşaklara yönelik çalışmaların çok önemli olduğunu vurguladı. AÜ'nin bu anlamda Türkiye'ye örnek çalışmalara imza attığını vurgulayan Rektör Özkan, “Tazelenme Üniversitesi Türkiye'de ilk ve örnek oldu. 2016 yılında bu uygulama başlamıştı. Şu anda 320 öğrencimiz var. Öğrencilerimiz de çok memnun" dedi. Staj programına da öğrencilerin büyük ilgisi olduğunu anlatan Rektör Prof. Dr. Özkan, “Staj programı için Büyükşehir Belediyesi, Sağlık İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile işbirliği yaptık. İnsanların en verimli, tecrübelerinin doruğunda olduğu bu yaşta kenara çekilmemeleri, bu tecrübelerini aktarmaları çok kıymetli. Bu anlamda staj programımızda iki taraflı bir kazanım. Öğrencilerimizin tecrübeleri bile yeterli. Hem kurumlara tecrübelerini aktaracaklar hem de onlara da bir hayat enerjisi gelecek" diye konuştu.

50 ÖĞRENCİ STAJA BAŞLADI

Staj uygulaması hakkında bilgi veren Yaşlılık Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü (YAÇUMER) ve Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan da 60+ Tazelenme Üniversitesi 4. sınıf öğrencileri için staj programı başlattıklarını ve bu yıl 50 öğrencinin staja başladıklarını söyledi. Prof. Dr. İsmail Tufan, "Geçmiş dönemde sahip oldukları mesleki tecrübelerini burada hali hazırda iş hayatında bulunan genç yöneticilerle paylaşacaklar ve kendileri de tekrar iş hayatında yaşamın içerisinde bulunacaklar. Böylece stajdan elde ettikleri bilgileri daha sonra bir rapor halinde bizlere sunacaklar. Tazelenme Üniversiteleri gönüllü öğretim üyeleri bu çalışmayı uygun görürse stajı başarıyla tamamlamış olacaklar. Staj sürecinde öğrencilerimiz haftada 4 gün 4 saat çalışacaklar" dedi.


DEMOGRAFİK FAY HATTI BENZETMESİ

Nüfusun yaşlanması konusunda önlem alınmadığında hanelerdeki yaşlıların sorunlarının artacağını  vurgulayan Prof. Dr. İsmail Tufan, bunun da ileride demografik açıdan fay hattının kırılmasına yol açacağını söyledi. Prof. Dr. Tufan, “Ülkemiz çok önemli bir demografik fay hattının kırılma tehlikesi ile karşı karşıya. Nüfusumuz yaşlanıyor. Yaşlı nüfusumuzun gelecekteki beklentilerine, ihtiyaçlarına uygun çözümler bulmamız gerekiyor. Gerontoloji Bölümünün üstüne düşen görev budur. Bizler de bu görevi canı gönülden üstlenmeye hazırız. 60+ Tazelenme Üniversitesinin bu programı gerçekten çok büyük bir soruna merhem olabilecek bir nitelikte" ifadelerini kullandı.

MESLEKİ BİRİKİMLERİNİ AKTARIYORLAR

Antalya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünde staj yapan Tazelenme Üniversitesi 4. sınıf öğrencisi Osman Yanıkara, staj uygulamasını çok iyi bulduğunu belirtti. Daha önce de tarımla ilgilendiğini bu işin eğitimlerini aldığını belirten Osman Yanıkara, “Burada stajyerlik yapıyoruz. Ben önce tarımla uğraşıyordum ziraat teknisyeniydim. Ondan sonra öğretmen oldum. Tarım bölümünü bitirdim. Gittiğim bütün okullarda tarım ormanları kurdum, çiftçilere yardımcı oldum. Şimdi Tazelenme Üniversitesine hem de tarım ilçede kurslara gidiyorum. Staj uygulamasını çok iyi buldum. Hepimizin bir tecrübesi var burada hepimiz bu işi gönüllü yapıyoruz, severek yapıyoruz. Tecrübelerimizi paylaşıyoruz" dedi. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Konyaaltı Sağlıklı Hayat Merkezi'nde staj yapan Ernur Kayaöz de, “Her ne kadar sosyal hizmetlerden emekliyim sağlıkla ilgili bilgimiz var desem de çok fazla işin içinde değildim. Huzurevinde çalıştım, hastanede çalıştım ama staj yaptığım yerde neler oluyor, insanlara nasıl yardımcı olunuyor merak ediyordum. İki gündür görüyorum. Bizim yaşımızdaki insanlar için mamografi bunların burada yapıldığını arkadaşlarıma duyurmak isterim. Sigara bırakma birimi, çocuk sağlığı, psikolog, diyetisyen, kanser araştırma birimleri var. Bunların hepsi bizim yaşımızdaki insanlar için gerekli. Bunların hiçbirini bilmiyordum. İyi ki bu staj olayı var bize de böyle bir imkân sunuldu" ifadelerini kullandı.

'BURADA ÖĞRENDİKLERİMİZİ YAKINLARIMIZA AKTARIYORUZ'

Büyükşehir Belediyesi Alzheimer Hasta ve Hasta Yakınları Buluşma Merkezi 'Mavi Ev'de staj yapan Tazelenme Üniversitesi 4. sınıf öğrencisi Birşen Merih de, "Staj için Mavi Eve geldik. Burayı uzaktan görüyorduk içeriğini bilmiyorduk. Gelince çok daha iyi tanımış olduk. Sadece bakıma muhtaç yaşlılar olarak görüyorduk. Kendi ihtiyacını giderebilen, el işi yapabilenlerin olduğu çok güzel bir yer olduğunu öğrendik. En azından bunu yakınlarımızla da paylaşarak yakınlarımızı da haberdar ederek faydalı olacağını düşünüyorum. Stajın önce böyle olacağını zannetmemiştik bizim için çok verimli ve güzel oldu. Çok insan tanıdık. Çok memnununuz" şeklinde konuştu.(DHA) 


  • Yayımlanma Tarihi: 06 Nisan, 2023 13:28
  • Güncellenme Tarihi: 06 Nisan, 2023 15:57