Harvard ve Stanford'dan kabul aldı

Dünyanın 'en parlak 100 öğrencisi’nden biri!

Antalya Sektörel

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi'nde eğitim gören Gül Karen Aça (18), dünyanın en prestijli üniversitelerinden Harvard ve Stanford'un da aralarında bulunduğu 8 üniversiteden tam burslu kabul aldı. Dünyanın en parlak 100 öğrencisinden biri olarak gösterilen Karen, arkadaşlarıyla yaptığı online toplantıda Harvard Üniversitesi'nden kabul aldığını öğrenince sevinç çığlıkları atıp, büyük mutluluk yaşadı.

Karen1jpg_20230405110547259.webp

Lise eğitimine Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi'nde devam eden 12'nci sınıf öğrencisi Gül Karen Aça, iki sene önce Google ve Oxford'un ortak inisiyatifi 'Rise for the World' tarafından dünyanın en parlak 100 öğrencisinden biri seçildi. Yaşam boyu eğitim bursu kazanan Karen, dünyanın en prestijli üniversitelerinin de dikkatini çekmeyi başardı. Üniversite eğitimi için kısa süre önce başvurularını tamamlayan Karen, merakla beklediği kabul duyurularının açıklanmasıyla önce şaşkınlık daha sonra da büyük gurur yaşadı.

AYNI ANDA SEKİZ ÜNİVERSİTEDEN KABUL

Annesi müzik, babası matematik öğretmeni olan Karen, her yıl yüz binlerce adayın öğrenci olmak için başvurduğu Harvard ve Stanford başta olmak üzere John Hopkins, Northwestern, Berkeley, Toronto, Georgia Institute of Techonolgy, California Santa Cruz üniversitelerinden tam burslu kabul aldı.

ONLİNE TOPLANTIDA SEVİNÇ ÇIĞLIKLARI

Yeni bir başarı hikayesine imza atan Karen, Harvard Üniversitesi sonuçlarının açıklanmasını online toplantıda arkadaşlarıyla birlikte bekledi ve kabul aldığını öğrenince 'Harvard'a girdim' diye bağırarak sevinç çığlıkları attı, büyük mutluluk yaşadı.

'ÇABA ÇOK ÖNEMLİ, TEST ÇÖZMÜYORDUM'

NASA tarafından desteklenen Conrad Challenge'da ilk 5 finalist olan bir proje hazırlayan, bu sene de The Earth Prize yarışmasında ilk 10 takım arasına girerek finalist olan Hemi Change takımında görev alan Karen, süregelen sorunların bilim ve iş birliğiyle çözülebileceğine inandığını belirtip, “Çok çalışıyordum, belki de başarının sırrı bu. Çaba da gerçekten çok önemli. Çalışırken ilgi alanlarımı keşfettim. Test çözmüyordum ancak sürekli projelerde ve yarışmalarda yer alıyordum. Herhangi bir fırsattan bir şey çıkabileceğime inandığımda peşinden gidiyorum. Farklı insanlarla çalışmak bana çok şey kattı. Benden sınıf olarak alt dönemdeki arkadaşlarımla da yakından çalıştım, onların da fikirleri çok önemliydi" dedi.

'HARVARD, STANFORD REDDETMEK ÇOK ZOR'

Dünyanın en parlak 100 öğrencisinden birisi olmasında empati, azim, dürüstlük, görev aşkı gibi birçok kriterin bulunduğunu söyleyen Karen, “Şu an çok mutluyum, 18 yıldır devam eden bir emek var ve bunların hepsinin böyle güzel bir yere bağlanması beni çok mutlu ediyor. Hangi üniversiteyi seçeceğime henüz karar vermedim, belli değil. Arkadaşlarıma, öğretmenlerime, aileme uzun uzun danışıp karar vermek istiyorum. Harvard'ı reddetmek çok zor. Stanford'u reddetmek çok zor. Etraflıca düşünmek istiyorum" ifadelerini kullandı. (DHA)


  • Yayımlanma Tarihi: 05 Nisan, 2023 11:54
  • Güncellenme Tarihi: 05 Nisan, 2023 11:38