İsmail Baha Sürelsan anıldı

Antalya Sektörel

Antalya Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı kurucusu bestekar ve devlet sanatçısı İsmail Baha Sürelsan ölüm yıl dönümünde dualar ve eserleriyle anıldı.

Ismail-Baha-Surelsan-anildi-2JPG_20230413113925983.webp

Antalya Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı kurucusu bestekar, devlet sanatçısı İsmail Baha Sürelsan için ilk olarak Sürelsan’ın Uncalı Mezarlığı’ndaki kabri başında Yasin-i Şerif okutuldu. Buradaki törene Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Deniz Filiz, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Önder Bilgin, yakınları, talebeleri ve sevenleri katıldı.

ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

Akşam ise sanatçı için Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) anma programı düzenlendi. Geceye Onur konuğu olarak İsmail Baha Sürelsan’ın yeğeni; İstanbul Belediye Konservatuvarı İcra Heyeti Ses Sanatkârı İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’ndan Emekli Öğretim Görevlisi Nurten Erpek de katıldı. Erpek, düzenlenen gece için Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e teşekkür etti.

ÖZLEMLE ANILDI

1957 yılında kayıt edilen Şevkefzâ makâmında “Yine bir bâd-ı hazân esti güzel bahçemize” isimli eserin dinletilmesiyle başlayan program, moderatörlüğünü İsmail Baha Sürelsan’ın öğrencilerinden Dr. Mehmet Emin Kakan’ın yaptığı yine İsmail Baha Sürelsan’ın öğrencileri olan Av. Deniz Filiz, Özgen Gürbüz ve Aydemir Tuncerin katılımıyla gerçekleşen söyleşiyle devam etti.

UNUTULMAZ ESERLERİ SESLENDİRİLDİ

İsmail Baha Surelsan’a dair hatıraların ve hocanın eserleri üzerine gerçekleşen söyleşiye, Şef Aydemir Tuncer Türk Sanat Müziği İcra Heyeti de eşlik ederek, ünlü bestekârın eserleri seslendirildi. Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Av. Deniz Filiz de gecede şarkı söyleyerek hocasını andı. Gecenin sonunda ise katılımcılara plaket takdim edildi.


  • Yayımlanma Tarihi: 13 Nisan, 2023 13:01
  • Güncellenme Tarihi: 13 Nisan, 2023 11:46