Hayata İyi Bakarız Ekolojik Okuryazarlık Eğitimci Eğitimleri Tamamlandı

Antalya Sektörel

Hayat Holding’in T.C. Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde başlattığı ‘Hayata İyi Bakarız’ Ekolojik Okuryazarlık Projesi kapsamında projenin uygulanacağı 10 ilde eğitici eğitimleri tamamlandı. Eğitim alan öğretmenler, ilkokul 3. ve 4. sınıflarda ekolojik okuryazarlık eğitimlerine başlayarak hem öğrencilerin hem de velilerin ekolojik okuryazarlık düzeylerinin artırılmasına destek olacak.

HayataIyiBakariz11jpg_20230412184043052.webp


Hayat Holding, bulunduğu tüm coğrafyalarda sosyal fayda projelerine imza atarak “eğitim”i sosyal sorumluluk projelerinin ana taşıyıcısı olarak görüyor. Bu doğrultuda, Hayat Holding’in T.C. Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde başlattığı “Hayata İyi Bakarız” Ekolojik Okuryazarlık Projesi’nde eğitici eğitimleri dijital olarak tamamlandı. İklim değişikliği farkındalığına katkıda bulunma, gezegendeki kaynakların kıtlığına dikkat çekme, kaynakları koruma ve bilinçli tüketmeye yönelik davranışları geliştirme hedefiyle ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik uygulanan projenin eğitici eğitimlerine 10 ilden 452 öğretmen katıldı.

Üç gün ve üçer oturum şeklinde gerçekleştirilen çevrimiçi eğitimlerde projenin içerik kurulunda yer alan Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Utku Perktaş, biyoçeşitlilik, iklim ve iklim değişikliği, çevre okuryazarlığı, doğal kaynaklar ve sürdürülebilirlik konularını ele aldı. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pınar Bayhan ise öğretmenlere oyun tabanlı öğrenme, okul/aile oyun içeriklerini aktardı. Eğitimin üçüncü bölümünde ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Bengisu Koyuncu müfredat ilişkileri ve kazanımlara dair bilgiler verdi. 

“Hayata İyi Bakarız” Ekolojik Okuryazarlık Projesi, “Biyoçeşitlilik”, “İklim & iklim değişimi”, “Ekolojik okuryazarlık” ve “Doğal kaynaklar & sürdürülebilirlik” başlıklarını oyun ve görsel aktivitelerle zenginleştirilmiş müfredata uygun içerikleriyle çocukları küçük yaşta eğitmeyi amaçlıyor.


  • Yayımlanma Tarihi: 12 Nisan, 2023 19:01