Danfoss 2022'yi 10,3 milyar Euro’luk satışla kapattı

Antalya Sektörel

İklimlendirme, motor kontrol sistemleri ve güç çözümleri alanlarında hizmet veren Danfoss, 2022 yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. 2022’de şimdiye kadarki en yüksek yatırım seviyesine ulaşan Danfoss; beklentileri aşarak, satışlarını %36 oranında artırıp, yılı 10,3 milyar Euro’luk satışla kapattı

Danfossjpg_20230411125216566.webp

Danfoss, 2022 yılını beklentilerin üzerinde kapattı. Satışlar 2021 yılına göre %36 oranında artarak, 10,3 milyar Euro’ya ulaştı. Organik büyüme %15 olurken, tüm bölgelerde ve özellikle Kuzey Amerika'da %71 oranında büyüme sağlandı. İnovasyon, üretim kapasitesi, dijital dönüşüm ve bölgesel büyüme girişimlerine yönelik yüksek düzeyde stratejik yatırımların devam etmesinin ardından FAVÖK, 2021 yılına kıyasla %26 artarak 1 milyar 224 milyon Euro'ya yükseldi.  

Danfoss 2022 yılında rekor seviyede yatırım yaptı Danfoss'un yeşil büyüme stratejisi Core&Clear 2025, şirketin üç iş segmentini güçlendirmek, köklü uygulama bilgisini, sürdürülebilir inovasyon ve lider konumunu desteklemek için daha fazla yatırım yapılmasını sağlamak amacıyla Nisan 2022 tarihinde başlatıldı. İnovasyon harcamaları 2022 yılında %39 artışla 457 milyon Euro'ya; üretim kapasitesi, bölgeselleşme ve dijital çözümlere yapılan yatırımlar ise %44 artışla 531 milyon Euro'ya ulaştı. Semikron Danfoss ortaklığı ile elektrifikasyon alanında büyüme için ciddi yatırımlar yapan şirket, güç elektroniğinde ve elektrifikasyonda lider konumda yer alıyor.   

Danfoss Başkanı ve CEO’su Kim Fausing: "Tüm bölgelerde büyüme için hiç olmadığımız kadar iyi bir konumdayız. Satışlarımız Amerika, Avrupa ve Asya'da neredeyse eşit seyrediyor. Üretim kapasitesine, bölgeselleşmeye ve dijital çözümlere yaptığımız rekor düzeydeki yatırımlarımızla, küresel olarak müşterilerimize sunduğumuz hizmeti daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. İnovasyon harcamalarını %39 artırarak, sınıfının en iyi teknolojilerini ve çözümlerini sunma konusundaki kararlılığımızı bir kez daha gösteriyoruz. Sürdürülebilir veri merkezleri, hızla büyüyen ısı pompası pazarı ve enerji verimliliğine yönelik çözümler pazarı, otonom araçlar, makinelerin ve deniz taşıtlarının elektrifikasyonu, mobil makineler, Power-to-X ve batarya enerji depolama sistemleri için yeni teknolojilere yatırım yapmaya devam ediyoruz. Ağustos ayında Semikron Danfoss'un pazarda yer almasını sağlamak, böylece güç elektroniği ve elektrifikasyon alanında lider konuma gelmek bu yaklaşımımızın en iyi örneklerinden biriydi.”


  • Yayımlanma Tarihi: 11 Nisan, 2023 13:25