Spor turizmi pazar hacmi 2023’te 680 milyar $ olacak

Antalya Sektörel

Spor turizmi pazarı 2022 yılında 580 milyar doların üzerinde bir değere sahipken, 2023 yılında bu rakamın büyüyerek 680 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor.

spor-turizmijpg_20230408143029105.webp


Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ve Hırvatistan Cumhuriyeti Hükümeti, Turizm ve Spor Bakanlığı aracılığıyla 26-27 Nisan 2023 tarihlerinde, Hırvatistan’ın Zadar kentinde 2. Dünya Spor Turizmi Kongresi’ni düzenleyecek. Hızla büyüyen spor turizmi alanındaki uzmanlar, kongre süresince yeni fikirleri ve en iyi uygulamaları paylaşma fırsatı bulacak. Kongre bu yıl Tourism & Sports United for Sustainability (Sürdürülebilirlik için Turizm ve Spor Birlikteliği) teması altında düzenlenecek. UNWTO; 2. Dünya Spor Turizmi Kongresi aracılığıyla; spor turizmi alanındaki çalışmaları derinleştirmeyi ve destinasyonlara bu alanda ilham olabilecek, yenilikçi fikirler üretilmesine olanak sunmayı hedefliyor. Kongrede, spor turizminin ekonomik etkisi, çevresel – sosyal – ekonomik perspektiflerden Sürdürülebilir Kalkınma Araçlarına (SDG)katkısı, spor etkinliklerine ev sahipliği yaparak bir destinasyonu tanıtmanın anahtarları, sponsorluklar ve ihale prosedürleri gibi birçok kilit konu ele alınacak.

Dünyanın dört bir yanından ve spor turizminin farklı kesimlerinden ulusal ve uluslararası düzeyde çok çeşitli kuruluşları temsil eden konuşmacılar yer alacak. Etkinliğin bilgi notunda şu ifadeler yer alıyor: Spor turizmi, hem büyüklük hem de pazar hacmi bakımından dünya çapında en hızlı büyüyen sektörlerden biridir Spor turizmi pazarı 2022 yılında 580 milyar doların üzerinde bir değere sahipken, 2023 yılında bu rakamın büyüyerek 680 milyar doların üzerine çıkması beklenmektedir. Spor turizmi bir maç izlemekten ya da bir spor etkinliğine katılmaktan çok daha fazlasıdır. İyi yönetildiği takdirde, destinasyonlardaki istihdam ve işletmeleri desteklemenin yanı sıra yerel toplumların katılımını teşvik ederek ekonomik büyüme ve sosyal kalkınmanın önemli bir ayağı olabilir. Dünyanın dört bir yanındaki destinasyonlar, turizm tekliflerini daha da çeşitlendirmenin ve daha rekabetçi turizm sektörleri oluşturmanın bir yolu olarak spor turizmi için çekiciliklerini giderek daha fazla geliştirmeye çalışmaktadır.


  • Yayımlanma Tarihi: 08 Nisan, 2023 15:02