Türkiye 'Medikal Güvenli Ülkeler' arasında

Antalya Sektörel

Seyahat güvenliği firması International SOS, tıbbi risklere sahip ülkelerin haritasını çıkardı. Türkiye, medikal güvenli ülkeler arasında yerini aldı.

WhatsApp-Image-2023-03-25-at-121921-PMjpeg_20230325142416338.png

Seyahat güvenliği firması International SOS tarafından hazırlanan bir rapor, yalnızca bulaşıcı hastalık risklerini değil, aynı zamanda uzman ve acil servislerin kalitesi, ilaçların mevcudiyeti ve dil engelleri gibi tıbbi bakımı etkileyebilecek faktörleri de analiz ediyor. Seyahat Risk Haritası 2023, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’nın çoğunun yanı sıra Türkiye, İsrail, Japonya, Singapur ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi yerlerin “düşük” tıbbi risklere sahip olduğunu gösteriyor.

Harita, Yemen, Suriye, Irak, Afganistan, Kuzey Kore ve Afrika’nın bazı bölgelerinin “çok yüksek” tıbbi risklere sahip olduğunu gösteriyor ve International SOS bunu “neredeyse hiç yok veya ciddi şekilde aşırı vergilendirilmiş” sağlık hizmetleri sistemleri olarak tanımlıyor. Rapora göre, mor renkle boyanmış ülkelerde tıbbi risklerde “önemli farklılıklar” var, bu da şehirler ve kırsal alanlar arasındaki bakım düzeylerinde farklılıklar anlamına gelebilir. International SOS tıp direktörü Dr. Irene Lai, bu haritanın şu anda Çin’de meydana gelen Covid-19 salgınını yansıtmadığını söyledi. Haritanın, belirli hastalık salgınlarını göstermek yerine, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerdeki “arka planda” tıbbi durumlara odaklandığını söyledi.


  • Yayımlanma Tarihi: 25 Mart, 2023 14:24
  • Güncellenme Tarihi: 26 Mart, 2023 09:25