Güneydoğu Asya'ya çıkarma yapacaklar

Sektörün yeni rotası Endonezya

Antalya Sektörel

Un, yem, tahıl işleme makineleri ve değirmen üreticileri, yeni pazarlarla ihracat hinterlandını genişletmeyi hedefliyor. Sektör rotasını, son olarak Güneydoğu Asya ülkesi Endonezya’ya çevirdi

un-yem-1jpg_20230405121659194.webp

Sektöründe dünyanın en büyük tedarikçileri arasında yer alan Türk üreticiler, Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi Endonezya’yı ihracat rotasına ekleyerek fark yaratmayı amaçlıyor. Endonezya’dan APTINDO, Avustralya’dan ATMA, AEGIC ve Grains Australia, Hindistan’dan IPGA, RFMFI ve AIFPA, Yeni Zelenda’dan ise NZFMA gibi Güneydoğu Asya’nın un, tahıl ve yem üretici derneklerinin desteğiyle düzenlenen sektöründe Dünya’nın en büyük fuarı olarak bilinen İDMA Indonesia, 4-6 Ekim’de Endonezya’nın Cakarta kentinde yapılacak. İDMA Indonesia, Türkiye’nin ve dünyanın en önemli üreticilerini Güneydoğu Asya pazarıyla buluşturacak.   Nüfus, kişi başına düşen milli gelir ve şehirleşmede gerçekleşen artış, Endonezya’nın buğday unu tüketiminde yükselişi doğrudan etkiliyor. Hızla artan buğday unu tüketimi nedeniyle Endonezya’nın un üretim kapasitesinin 2025 yılına kadar 3 milyon ton artması bekleniyor. Bölge ülkeleri Malezya, Vietnam, Avustralya, Filipinler, Yeni Zelanda, Tayland, Hindistan, Çin, Yeni Gine ve Myanmar’da da benzer durum söz konusu. Artan nüfus dolayısıyla un üretim ihtiyacının önümüzdeki 5 yıl içinde ortalama yüzde 25 düzeyinde artması öngörülüyor. İDMA Indonesia, artan un ve yem ihtiyaçlarına en uygun çözümleri sunmak için tüm çevre ülkelerden ziyaretçi ve alım heyeti çalışmaları yaparak yatırımcıları modern teknolojilerle buluşturacak. 4-6 Ekim 2023 tarihlerinde başkent Cakarta’da Güneydoğu Asya un, tahıl ve yem endüstrisinin bütün paydaşlarını yerli üreticilerle bir araya getiren İDMA Indonesia, sektörün ihracat hinterlandına yeni rotalar ekleyecek.  

ÜRETİCİ İÇİN ÖNEMLİ FIRSAT

İDMA fuarlarının organizatörü HAGE Grup Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Ali Kalkan; “Bugün dünyada faaliyet gösteren tahıl, bakliyat ve yem işleme tesislerinin yarısında Türk mühendislerinin geliştirdiği ürünlerle yerli markalarımızın imzası var. Uzun yıllardır tahıl, bakliyat ve yem işleme endüstrisinin ticaret ve ihracat hacmine büyük katkılar sağlayan, sektörün dünyadaki en büyük buluşmalarına ev sahipliği yapan İDMA fuarlarını düzenlemek bizler için gurur kaynağı. İDMA fuarlarını yeni bir yaklaşımla hedef pazarlara taşıma vizyonumuzun ikinci durağı olacak Endonezya ise, özellikle küresel rekabette Çin ile birincilik mücadelesi veren yerli üreticilerimize önemli fırsatlar sunacak. Dünyanın en önemli tedarikçileri arasında yer alan yerli tedarikçilerimizin, Endonezya gibi stratejik bir pazardan önemli ticari kazanımlarla döneceğine inanıyorum” dedi.  

GÜNEYDOĞU ASYA PAZARI

270 milyon insanın yaşadığı Endonezya’nın başkenti Cakarta’da 4-6 Ekim 2023 tarihlerinde düzenlenecek IDMA Indonesia ile Güneydoğu Asya pazarında boy gösterecek olan Türkiye’nin önemli tahıl ve bakliyat makineleri üreticileri, başta Endonezya olmak üzere; Vietnam, Tayland, Malezya, Avustralya gibi bölge ülkelerinin un, tahıl, bakliyat ve yem ihtiyacını karşılayacak tesisler kurmayı hedefliyor.  

Hasan Yavaşlar


  • Yayımlanma Tarihi: 05 Nisan, 2023 12:33
  • Güncellenme Tarihi: 05 Nisan, 2023 12:24