Demir: KDV yüzde 1’e çekilsin

Antalya Sektörel

El işçiliğinin KDV’sinin yüzde 18 olmaması gerektiğini söyleyen Antalya Kuaförler, Manikürcüler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Esnaf ve Sanatkarlar Odası BaşkanıTolgahan Demir, ‘’KDV yüzde 1’e indirilmeli’’ dedi

kuaforlerJPG_20230410131221884.webp

Antalya Kuaförler, Manikürcüler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tolgahan Demir, kuaför ve güzellik salonlarının lüks kategorisinde görüldüğünü belirterek, ‘’Kuaför ve güzellik salonlarından yapılan hizmetler lüks anlayış olarak görülüyor. Bizim meslek vatandaşlarımız için bir ihtiyaç. Saçımızı kestirmeden olmaz.  Bunun gibi birçok hizmet anlayışı vatandaşın lüks değil bir ihtiyaç’’ dedi.

EL İŞÇİLİĞİNİN KDV’Sİ YÜZDE 18 OLMAZ

El işçiliğinin Katma Değer Vergisi’nin (KDV) yüzde 18 olmaması gerektiğine dikkat çeken Başkan Demir, ’’Gerek kuaförün,  gerek güzellik salonlarından KDV yüzde 18 alınıyor. Akla mantığa aykırı bir durum. El işçiliğinin KDV’si yüzde 18 olmaz. Bazı meslek gruplarında yüzde 1 KDV alınıyor iken bizim meslek grubundan neden yüzde 18 alınıyor? Bir an önce yüzde 18’in yüzde 1’e indirilmesi gerekiyor. İstenilince mecliste her türlü düzenleme getiriliyor.  Bizim meslek grubuna gelince neden düzenleme getirilmiyor? KDV yüzde 1’e indirilirse esnaf rahat rahat Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve BAĞ-KUR’unu da öder KDV’sini de öder’’ dedi.

SEÇİMDEN ÖNCE MÜJDELİ HABERİ BEKLİYORUZ

Anayasanın 173’üncü maddesinde devlet esnaf ve sanatkarın hakkını korur ve kollar ibaresinin yer aldığını söyleyen Başkan Demir,’’ Önümüzde bir seçim var herkes hizmet anlayışıyla yanıp tutuşuyor.  Kuaför ve güzellik salonlarının KDV’sini yüzde 1’e indirilmesi noktasında mecliste bir çalışma yapılmalı. Meclisimizdeki tüm milletvekillerimize sesleniyorum. KDV’nin yüzde 1’e çekilmesi esnafa can suyu olacak, esnafımızın rahat nefes almasını sağlayacak.  KDV yüzde 1’e çekilince devletimiz daha çok vergi toplayacak. Devlet büyüklerimizden seçimden önce müjdeli haberi bekliyoruz’’ diye konuştu.


  • Yayımlanma Tarihi: 10 Nisan, 2023 14:56