Kayıp 8 mürettebat aranıyor

Antalya Sektörel

Antalya’nın Kumluca ilçesi açıklarında batan 'Joe 2' adlı boksit madeni yüklü geminin kayıp 8 mürettebatını arama çalışmaları sürüyor.

batan-gemi-aramajpg_20230406150747727.webp

İskenderun'dan Ukrayna'nın İzmail Limanı'na gitmekte olan Gine Bissau bayraklı 3000 ton boksit madeni taşıyan 'Joe 2' adlı geminin, dün sabaha karşı Kumluca açıklarında batmasının ardından arama- kurtarma çalışması başlatıldı. Tamamı Suriyeli olan kaptan Bassem Arıs, 2'nci kaptan Azız Kherbek, başmühendis makinist Mhmod Smea, 2'nci makinist Alaa Mansour, silici Alı Beshlavı, usta gemiciler Mustafa Hemden, Jaafar Haıfa, Hasan Jaser, Nabıl Hasan ve Abdulrahman Fawakhrjı, yağcılar Emad Jrad, Gadır Shaaban ve Bassım Tawıl ile aşçı Ramez Namrah'tan oluşan 14 mürettebattan 5 kişi kurtarılırken, 1 kişi hayatını kaybetti.

2 FIRKATEYN DE ÇALIŞMALARA KATILDI

Kayıp 8 kişinin bulunması için dün başlatılan arama çalışmalı, bugün de sürüyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı TCSG Umut (SG 703) korvetinin yanı sıra 1 Sahil Güvenlik uçağı, 2 Sahil Güvenlik helikopteri, TCG Giresun ve TCG Gökova fırkateynlerinin arama çalışmalarına katıldığı öğrenildi.

ÖLEN DENİZCİYİ TEYZESİ TEŞHİS ETTİ

Antalya'nın Kumluca ilçesi açıklarında batan 'Joe 2' adlı boksit madeni yüklü gemide hayatını kaybeden denizcinin, Bassım Tawıl (31) olduğu ortaya çıktı. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından geldiği Antalya'da KYK yurduna yerleştirilen Hataylı depremzede V.T., bugün sabah saatlerinde yeğeni Bassım Tawıl'ın batan gemide olduğunu öğrendi. Bunun üzerine Antalya'daki hastanelerde kurtarılan denizcilerin ismini öğrenmek için dolaşan V.T., öğleden sonra Antalya Adli Tıp Kurumu Morgu'na giderek, boğulan denizcinin kimliğini öğrenmek istedi. İşlemlerin tamamlanmasının ardından V.T., hayatını kaybeden denizcinin, yeğeni Bassım Tawıl olduğunu gözyaşları içerisinde teşhis etti. V.T., Suriye'de kalan Tawıl'ın ağabeyine ölüm haberini verdi.

YENİ İŞE GİRMİŞTİ

Bassım Tawıl'ın küçük yaşta anne ve babasını kaybettiği, 12 yıl boyunca Suriye'deki savaşta asker olarak görev yaptığı, başmühendis makinist Mhmod Smea'nın yönlendirmesiyle para kazanmak için 'Joe 2' adlı gemide yeni işe başladığı öğrenildi. Tawıl'ın cenazesinin ne zaman alınacağı ve nereye defnedileceği henüz netlik kazanmadı. (DHA)
  • Yayımlanma Tarihi: 06 Nisan, 2023 15:28
  • Güncellenme Tarihi: 06 Nisan, 2023 17:54