Türkiye sismik izolatör üretecek

Antalya Sektörel

Deprem anında sarsıntıyı azaltarak binaların ayakta kalmasını sağlayan sismik izolatörlerin Türkiye'de üretilmesi ve anahtar teslim hizmet sunulması için harekete geçildi.

sismik-1jpg_20230408153459965.webp

Deprem bölgesinde olan Türkiye, yaşanan son depremlerle birlikte sismik izolatör üretimi için harekete geçti. Fago Teknoloji ile Çin'de deprem teknolojileri üzerine çalışan Zhejiang Earthquake şirketi ortaklık kurdu. Buna göre 50 milyon dolarlık yatırımla bu yılın sonuna doğru Çorlu'da kurulacak fabrikada sismik izolatör üretimine başlanacak.

Sismik izolatör ile ilgili bilgi veren şirketin Genel Müdürü Banu Aydın, “İnsanların güvenli bir şekilde depremden sonra da evlerinde yaşamalarını istiyoruz. Ülkemizde sismik izolatörün mühendislik hizmeti ile birlikte sunulacak şekilde üretilmesine ihtiyaç vardı. İnşa edilecek yeni konutlarda toplam maliyetin yüzde 5 ile 7 gibi bir seviyede artabileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca fabrikamız, yıllık 30 bin adet izolatör üretilecek kapasiteye sahip olacak” dedi. 

Çin’den Türkiye’ye gelen iş geliştirme uzmanı Chen Ye ise “2008 Siçuan depreminin ardından Çin’de yaşadığımız felaketleri, Türkiye'deki depremden sonra da yaşanmaması için Türkiye'ye adım attık. Biliyorsunuz ki Çin, teknoloji konusunda dünyada lider durumunda rol alıyor. Çin'de hastaneler, havaalanları haricindeki diğer bütün yapılarda da izolasyon sistemleri mevcut. En önemli olan insanın hayatı, değeridir. Dolayısıyla Türkiye'deki insanların da hayatının çok önemli olduğunu düşünerek burada kendimizi geliştirmeyi ve Türk halkına bunu göstermeyi planlıyoruz” açıklamasını yaptı. (DHA)


  • Yayımlanma Tarihi: 08 Nisan, 2023 19:48
  • Güncellenme Tarihi: 08 Nisan, 2023 15:55