Kripto piyasası 2023’ün ilk çeyreğinde hareketli

Antalya Sektörel

Kripto varlık ticareti platformu Gate.io’nun Araştırma Müdürü Sevcan Dedeoğlu, 2023’ün ilk üç ayına ilişkin değerlendirmelerini ve nisanla başlayan ikinci çeyreğe dair tahminlerini paylaştı. Dedeoğlu, "Yıla hızlı düşüşlerle başlayan kripto para birimleri, ilk çeyreğin sonuna yaklaşırken ABD’deki bankacılık kriziyle canlandı. Bitcoin, yılın ilk çeyreğini 30 bin dolar seviyesine yaklaşarak tamamlarken, kripto para birimindeki yükseliş bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 72 oldu.Ana ağ üzerinde Şanghay, konsensüs ağı üzerinde Chapella veya Shapella olarak adlandırılan ve uzun süredir beklenen Ethereum güncellemesi, 12 Nisan’da gerçekleştirilecek. Kripto ekosistemi, 12 Nisan tarihine kilitlendi" dedi.

kriptojpg_20230407174200322.webp

Gate.io’nun Araştırma Müdürü Sevcan Dedeoğlu, yatırımcılarda risk alma iştahının çeyreğin son haftalarında arttığını kaydederek, “Bunu yalnızca kripto para birimlerinde değil, 2022’yi büyük değer kayıplarıyla yaşayan teknoloji hisselerinde de gördük. Ağırlıklı olarak teknoloji şirketlerinin listelendiği Nasdaq borsası, ilk çeyrekte yüzde 17 yükseliş yaşadı” diye konuştu. 

"İKİ BÜYÜK VARLIĞIN PİYASA DEĞERİ 750 MİLYAR DOLARI AŞTI"

Sevcan Dedeoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "İlk çeyrek sonunda görülen tabloya göre Bitcoin mart ayında yüzde 20,66, Ethereum ise yüzde 9,62 arttı. Kripto para ekosisteminin en büyük iki varlığı olarak kabul edilen BTC ve ETH’nin toplam piyasa değeri, güncel yükselişlerle 750 milyar doların üzerine çıktı. Farklı varlık türleri ve yatırım araçlarındaki yatırımcı trendlerinin ilişkisini belirlemek için kullanılan korelasyona bakıldığında, S&P 500 ve Nasdaq endeksleriyle Bitcoin arasındaki korelasyonun yüzde 30 bandına çekildiği, altın ve Bitcoin arasındaki korelasyonun da yüzde 50 seviyesine ulaşarak 2 yılın en yüksek zirvesini gördüğü kaydedildi."

Kripto para birimlerinin yerleşik piyasalardan ve hisse senetlerinden bağımsız olarak hareket etmesinin, bu yatırım araçlarıyla davranışlarının farklılaşmasının, kripto para birimlerinin doğası ve değer vaadi açısından iyiye işaret ettiğine dikkat çeken Dedeoğlu, “Altın, görece daha az riskli varlıklar arasında sayılır ve yatırımcılar tarafından ‘güvenli liman’ olarak görülür. Altın ve Bitcoin arasındaki korelasyon artışının, Bitcoin’in kripto yatırımcıları için ‘güvenli liman’ niteliği kazandığını söyleyerek açıklayabiliriz” dedi.

"BİTCOİN, DİĞER KRİPTO PARA BİRİMLERİNİ BASKILIYOR”

Dedeoğlu, "Bitcoin’in piyasadaki hakimiyetinin de yüzde 47 seviyesine yükselmesi, en büyük kripto varlığı altcoin olarak tabir edilen diğer kripto para birimlerini baskıladığını gösterdi. Metis ve Maker gibi altcoin’ler çeyreği yüzde 20’nin üzerinde değer kaybıyla tamamlarken, Bitcoin ve Ethereum ağlarındaki aktif adres sayısı sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 5 arttı. Bu süreçte Ethereum yatırımcıları başta olmak üzere, kripto ekosistemi, 12 Nisan tarihine kilitlendi" değerlendirmesinde bulundu.  

"12 NİSAN, ŞANGHAY GÜNCELLEMESİ SEBEBİYLE KRİTİK"

“Ana ağ üzerinde Şanghay, konsensüs ağı üzerinde Chapella veya Shapella olarak adlandırılan ve uzun süredir beklenen Ethereum güncellemesi, 12 Nisan’da gerçekleştirilecek. Bu güncelleme, ETH 2.0 için kilitlenmiş (stake edilmiş) 32 milyar dolar değerindeki 17,6 milyon ETH’nin kilidinin açılması anlamına geliyor” diyen Dedeoğlu, bu tarihe yönelik beklenti nedeniyle Ethereum’un Bitcoin karşısında negatif fiyatlandığına dikkati çekerek, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Temelde iki senaryo göze çarpıyor. Ethereum’un fiyatının 12 Nisan sonrasındaki dönemde geçici olarak düşmesi veya doğrulayıcıların kilitleme işlemine devam etmesi sebebiyle Ethereum’un 2 bin dolar seviyesini test etmeye çalışması bekleniyor. Shapella güncellemesi sonrasında ETH stake oranına ilişkin JP Morgan’ın beklentisi oranın yüzde 60’a, Messari'nin beklentisi ise yüzde 30’a çıkacağı yönünde. Bu beklentilerin orta ve uzun vadede Ethereum fiyatına olumlu etki edeceğini öngörüyoruz. Önümüzdeki dönemde Loto Finance, Rocket Pool, Frax Finance gibi ‘likit staking’ protokollerinin takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. ‘Kriptoya açılan kapı’ mottosuyla faaliyet gösteren Gate.io olarak kullanıcılarımıza 1.400’ü aşkın kripto para varlığın ticaretini yapma olanağı sunarken, periyodik yatırımcı özetlerimizle piyasadaki son gelişmeleri takip edebilmelerini mümkün kılıyoruz.” (DHA)


  • Yayımlanma Tarihi: 08 Nisan, 2023 11:54
  • Güncellenme Tarihi: 08 Nisan, 2023 11:03