Türkiye’de 7 milyon kişi nadir hastalığa sahip

“İSTİsNA Projesi" eğitimlerine başladı

Antalya Sektörel

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle hayata geçirilen ‘İstanbul Tanısız ve Nadir Hastalıklara Çözüm Platformu-İSTisNA’ projesi, doktorlara yönelik ilk eğitimini gerçekleştirdi.

ProfDrUurzbekjpg_20230413124646481.webp

İstanbul Üniversitesi ortaklığı ile tasarlanan ve Acıbadem Üniversitesi’nin yürütücüsü olduğu ‘İstanbul Tanısız ve Nadir Hastalıklara Çözüm Platformu-İSTisNA’ projesi kapsamında eğitimler gerçekleştirilmeye devam ediyor. İSTİsNA platformunun 19-20 Ocak 2023 tarihinde eğitimlere başladığını belirten Acıbadem Üniversitesi Nadir Hastalıklar ve Yetim İlaçlar Uygulama ve Araştırma Merkezi (ACURARE) Müdürü ve Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Uğur Özbek, online gerçekleştirilen eğitimde, hekimlere nadir hastalıkların kodlama sistemine yönelik bilgiler aktarıldığını söyleyerek, “Diğer hastalıkların yanı sıra nadir hastalıklar için de oluşturulan kodlama sistemi, ülkemizde hastalıklar konusundaki veriler ile hastaların sağlık durumlarının takibi konusunda önemli faydalar sağlayacak. Kayıt sistemi oluşturulduğunda hangi hastanın nerede yaşadığını, hasta sayımızı ve hastaların güncel sağlık durumlarını kolayca bulabileceğiz” bilgisini verdi.

Türkiye’de 7 milyon kişinin nadir hastalığı var!

Dünyada 300 milyon, Türkiye’de ise 7 milyon kişinin nadir hastalıklar yaşadığına dikkat çeken Prof. Dr. Uğur Özbek, nadir hastalıkların en çok çocukları etkilediğini ve bu hastalıklarla doğan her 3 bebekten birinin hayatını kaybettiğini söyledi. Nadir hastalıkların tanınmasını ve tedavi yönteminin geliştirilmesini üniversite olarak çok önemsediklerini belirten Prof. Dr. Özbek, “Türkiye’de bu alanda merkez kuran ilk üniversite Acıbadem Üniversitesi oldu. Kurulduğumuz günden itibaren bu alanda pek çok çalışma yaptık. Şimdi de İSTİsNA Projesi’nin yürütücüsü olarak diğer partnerlerimizle değerli bir işbirliği yapıyoruz. Bu projenin çok faydalı sonuçları olacağını düşünüyorum” dedi.  • Yayımlanma Tarihi: 13 Nisan, 2023 13:04