Yöresel şenlik YÖREX, 12. kez açıldı

Görkem Dellal

ATB öncülüğünde bu yıl 12. kez düzenlenen YÖREX, ANFAŞ Fuar Merkezi'nde kapılarını açtı. 500’den fazla katılımcının yer aldığı fuarın açılışında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, fuar sayesinde coğrafi işaretli ürün sayısının arttığını ve ürünlerin değerinin de katlandığını söyledi.

Yoresel-Senlik-YOREX-12-Kez-Acildi_d75e9420-fae3-4bfc-b248-81de0220a5a4.webp

Antalya Ticaret Borsası’nın (ATB) öncülüğünde düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), 12. kez kapılarını açtı. ANFAŞ Fuar Alanı’nda bu yıl 12. kez açılan fuara 500’ün üzerinde firma katılıyor. Fuarın açılışına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Vali Hulusi Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ATSO Başkanı Ali Bahar, TTB Başkanı Ali Çandır, Türkiye’nin birçok ilinden oda ve borsa başkanı, çok sayıda belediye başkanı ve kurum temsilcileri de katıldı.

COĞRAFİ İŞARET FARKINDALIĞI

Fuarın açılışında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, YÖREX sayesinde coğrafi işaretli ürün farkındalığının arttığını belirtti. Türkiye'de coğrafi işaretli ürün sayısının 1400'den fazla olduğunu ve yüzde 40'ına oda ile borsaların sahip çıktığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Parmesan peynirinin Dünyadakı toplam piyasa değeri 1 milyar 400 milyon avro. Bizdeki peynir çeşidi dünyanın hiçbir yerinde yok. Hem illerde var hem ilçelerde var. Gelirimiz ne, yurt dışına satışımız ne? Sıfır. Adam bir peynirden 1 milyar 400 milyon avro para kazanacak, biz bu kadar zenginliğin içinde hiç para kazanamayacağız. İşte YÖREX bunu sağlıyor. Bugün coğrafi işaretlerin neredeyse yarısını odalar sağlıyor. Bu coğrafi işaretler zenginlik demek, zenginliği dünyayla paylaşmak demek, onu da paraya çevirmek demek. Bunun ilk adımını attık."

ZENGİNLİKLERİMİZİ PARAYA ÇEVİRMELİYİZ

Yöresel ürünlere odaların, borsaların, kalkınma ajansların destek verdiğini, Türk Patent ve Marka Kurumu'nun öncülük ettiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, AB'ye teşvik noktasında da kendilerinin destek olduğunu bildirdi. Şu anda Avrupa Birliği'nde tescillenmiş 14 ürünün bulunduğunu aktaran Hisarcıklıoğlu, "Burada bütün iş zenginliklerimizi paraya çevirmek, bu amaç doğrultusunda düzenlenen bu fuara destek verenlere teşekkür ediyorum" dedi.

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNSAYISI ARTIYOR

Antalya Valisi Hulusi Şahin de YÖREX'in çok önemli bir fonksiyonu yerine getirdiğini söyledi. Türklerin 2 bin yıllık serüveninde öz değerlerini muhafaza ederken geçtikleri bölgelerin de değerlerini sahiplenerek güçlendiğini, bir medeniyet olduğunu anlatan Şahin, "Coğrafyamızın ve kültürümüzün bize bahşettiği hazineyi korumak ve gelecek nesillere aktarmak bizim sorumluluğumuz" diye konuştu.

ÜRÜNÜN KATMA DEĞERİ ARTIYOR

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammed Zeki Durak ise YÖREX'i önemsediklerini söyledi. Coğrafi işaret tescilinin ürünün katma değerini artırdığına işaret eden Durak, Türkiye'de de coğrafi işaretli ürün sayısının her geçen yıl arttığını bildirdi. Durak, dünyada coğrafi işaretli ürün sayısında Türkiye'nin Çin'den sonra 2., Avrupa'da ise 1. olduğunu vurguladı.

TARLADAN SOFRAYA, ANTALYA’DAN TÜRKİYE’YE

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, çiftçinin sorunlarını yakından bildiğini ve bu doğrultuda yerelden kalkınma programları hazırladıklarını belirtti. Daima yerel yöneticilerin yanında olduklarını ve bazı ürünlerde hibe desteğinde bulunduklarını anlatan Böcek, "Tarladan sofraya, Antalya'dan dünyaya" mottosuyla çalıştıklarını kaydetti.

AB’DE 14 ÜRÜN TESCİLLENDİ

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır da YÖREX'in başlamasıyla Anadolu'nun birçok yöresel ürünün coğrafi işaret zırhına büründüğünü söyledi. 15 yıl önce 109 olan coğrafi işaretli ürün sayısının 13'ü yabancı olmak üzere 1487'ye ulaştığını, 627 ürünün de coğrafi işaret tescili için beklediğini dile getiren Çandır, Avrupa Birliği'nde de 14 ürünün tescillendiğini bildirdi.

TESCİL ETTİREN KURUMLARA PLAKET

AB Coğrafi İşaret Tescili alan Antakya künefesi, Suruç narı, Çağlayan cerit cevizi, Edremit zeytinyağı, Gemlik zeytini ve Milas yağlı zeytini için tescil ettiren kurum temsilcilerine plaket verildi. Konuşmaların ardından Hisarcıklıoğlu ile Vali Hulusi Şahin, Isparta Valisi Aydın Baruş, Burdur Valisi Türker Öksüz, Çorum Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Selçuk Aslan, Bilecik Valisi Şefik Aygöl ve beraberindekiler fuarı gezdi. Yöresel ürünlerin, lezzetlerin yer aldığı fuar, 5 Kasım'a kadar açık kalacak.

Haber: Görkem Dellal


  • Yayımlanma Tarihi: 02 Kasım, 2023 18:01
  • Güncellenme Tarihi: 02 Kasım, 2023 19:05