Anneler için önemli tüyolar…

Bebeğin doyduğu nasıl anlaşılır?

Gözde Dolayman

Yeni annelerin ortak endişesi bebeğinin doyup doymadığıdır. ‘Bebeğim doyuyor mu, sütüm yetiyor mu?’ diye merak ediyorsanız işte cevabı!

Bebegin-doydugu-nasil-anlasilir-Anneler-icin-onemli-tuyolar_c80cb324-cde6-4a78-9eda-f7beecdff322.webp

Yeni doğan annelerinin en büyük endişelerinden biri bebeğin doyup doymadığıdır. Yeni doğan döneminde çene kasları henüz zayıf olduğu için bebeklerin karınları doymadan memeyi bırakabileceğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Seda Özer, “Çenenin yorulmasına bağlı olarak yaşanan bu durum sonrasında da annenin kafasında acaba yorulduğu için mi meme emmeyi bıraktı yoksa karnı doyduğu için mi bıraktı? diye soru işaretleri olabilir. Genellikle karnını doyurmuş olan bebek kendi isteğiyle bırakır memeyi ve uykuya dalar. Yeni doğan döneminde bebekler memeyi yaklaşık 15-20 dakika emdikten sonra kendi iradesiyle bırakır ve uykuya dalar. Ancak siz memeden ayırmaya çalıştığınızda ısrarla memeye yapışmaya çalışıyorsa, bu doymadığının bir belirtisi olabilir” diye konuştu.

EN OBJEKTİF SONUÇ ‘TARTI TAKİBİ’

Günlük kaka ve idrar miktarı takibiyle de bebeğin doyup doymadığının anlaşılabileceğini ifade eden Çocuk Doktoru Özer, “Bebeklerin doyup doymadığını anlamak için günlük kaka ve idrar miktarı takibi daha objektif bir belirti. Bebeğin altından günde en az 3 tane dolu idrarlı bez almak gerekiyor ve yine bebeğin günde en az bir kere kaka yapması gerekiyor. Bebeklerin kakası ilk 4-5 gün yeşil olur. Bu normal bir süreçtir. Beş ve altıncı günden itibaren bebeğin günde en az bir kere hardal sarısı renkte kaka yapmasını bekleriz. En objektif olanı ise bebeğin tartı takibini yapmak. Tartı takibi her gün yapılmamalı, tabii. Çünkü annelerde gereksiz bir takıntı oluyor ve bu annenin kendine güveninin kırılmasına neden oluyor. Ama belli periyotlarda bu takip yapılırsa objektif bir sonuç verecektir. Doktorun inisiyatifine göre beşinci gün, onuncu gün veya on beşinci gün kontrolünde bu takip yapılabilir. Bebek günde yaklaşık 30 gram, haftada 200 gram alırsa, bu anne sütünün yettiğini gösterir. İlk üç ayda iyi beslenen bebekler her ay ortalama 800-1000 gram alır. Biz bebeğin günlük kilo alım hızını hesaplayarak doyup doymadığını zaten ailelere söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Seda Özer


Haber: Gözde DOLAYMAN


  • Yayımlanma Tarihi: 17 Kasım, 2023 16:34
  • Güncellenme Tarihi: 17 Kasım, 2023 17:41