YÖREX’in KKTC’den özel konukları var

Gözde Dolayman

KKTC Mor Menekşe Çağdaş Kadınlar Derneği, YÖREX’te açtığı stant ile Kıbrıslı kadınların el emeği ürünlerini ve yöresel lezzetlerini tanıtıyor. Dernek Başkanı Hayriye Tokyay, YÖREX’in kendileri için Kıbrıs’tan Antalya ve Türkiye’ye açılan bir kapı olduğunu söyledi.

YOREXin-KKTCden-ozel-konuklari-var_925f7b75-e096-4ae9-838f-4046aaf30da3.webp

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Mor Menekşe Çağdaş Kadınlar Derneği, bu yıl 5’inci kez YÖREX’e katılıyor. Mor Menekşe Çağdaş kadınlar Derneği Başkanı Hayriye Tokyay, YÖREX’e büyük önem verdiklerini belirterek gösterilen ilgiden memnun olduklarını söyledi. KKTC’in Mor Menekşe köyünde kurulan ve kadınları sosyal, kültürel ve ekonomik alanda güçlendirmeyi hedefleyen bir dernek olduklarını belirten Başkan Hayriye Tokyay, unutulmaya yüz tutmuş el işlerini, Kıbrıs’ın kültürel lezzetlerini ve Mor Menekşe Köyü’nün enginarını tanıtmak için stant açtıklarını söyledi.

KADIN KOOPERATİFLERİ İLE İŞBİRLİĞİ

Kıbrıs’ın koza işi, lefkara işi, Kıbrıs hellimi, enginar macunu ve turşusu, badem macunu tanıttıklarını belirten Hayriye Tokyay, “Kıbrıs’taki yerli üreticinin desteği ile buradayız ve onların ürettiği kültürel lezzetleri buraya getirdik. Daha önce katıldığımız fuarda da çok ilgi gördük. Buraya geldiğimiz zaman diğer kadın kooperatifleri ve dernekleriyle tanışıp diyalog kuruyoruz. Antalya Kadın Kooperatifi ile işbirliği yapıyoruz. Onları Kıbrıs’ta ağırladık. Bu fuar, Kıbrıs’tan önce Antalya’ya sonra tüm Türkiye’ye açılar bir kapı oldu” ifadelerini kullandı.


Haber: Gözde DOLAYMAN


  • Yayımlanma Tarihi: 05 Kasım, 2023 15:05
  • Güncellenme Tarihi: 05 Kasım, 2023 15:05