YÖREX standından, Antalya’ya ‘deprem’ teşekkürü

Gözde Dolayman

Deprem felaketinin izlerini tam olarak silememelerine rağmen YÖREX’e katılan Hataylı Naime Köse, “Eski şehrimiz dümdüz tarlaya döndü. En çok suya ihtiyacımız var. Antalya bu süreçte bize en çok destek veren il oldu” dedi.

YOREX-standindan-Antalyaya-deprem-tesekkuru_0b840bfd-f64f-4444-9afe-a6ee3c9de25a.webp

YÖREX’te açılan Hatay standından yöresel ürünlerini tanıtan Hataylı Naime Köse, memleketlerinde yaşadıkların sıkıntıları ve yöresel ürünlerini Antalya Sektörel’e anlattı. Deprem felaketinin ardından hala toparlanamadıklarını ve YÖREX’e zor şartlarda katıldıklarını belirten Köse, Hatay ile özdeşleşen ürünlerinden içli köfte, biberli ekmek, zeytin, zeytinyağı, salça çeşitleri, künefe, kabak tatlısı, Samandağı biberi, tatlı patates, kekik, karabiber, tarçın, zerdeçal, pul biber, nar ekşisi, kuru dolma gibi ürünlerini Antalya’ya getirdiklerini söyledi.

ESKİ HATAY DÜMDÜZ TARLA OLDU

Antakya’da ne varsa YÖREX’e getirdiklerini belirten Köse, hala yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı: “Depremden sonra zor şartlarda bu ürünleri ürettik. Antalya’ya geldiğimiz için çok mutluyuz. Deprem bizi mahvetti. Neyimiz varsa kaybettik. Hala ayağa kalkamadık. Enkazdan hala cesetler çıkıyor. Benim sülalemden 350 kişi hala kayıp. Eski Hatay’ın geri gelmesi için en az 10 yıla ihtiyacımız var. Eski şehrimiz şu anda dümdüz ve tarla görünümünde. Deprem sürecinde Antalya’dan çok destek geldi. Hatta Antalya en çok yardım eden il oldu diyebilirim. Şu anda suya çok ihtiyacımız var. Şebeke suyunu içen insan hastanelik oluyor.  İstanbul, Ankara ve Antalya belediyeleri bu konuda bize çok destek veriyor”.


Haber: Gözde DOLAYMAN


  • Yayımlanma Tarihi: 06 Kasım, 2023 16:32
  • Güncellenme Tarihi: 06 Kasım, 2023 16:32