Çağdaş Drama Derneği Yörex’te

Antalya Sektörel

Çağdaş Drama Derneği (ÇDD) Antalya temsilciliği Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’i ziyaret etti. Derneğin TUI Care Foundation iş birliği ile gerçekleştirdiği "Adapt To New Life With Drama" (Dramayla Yeni Hayata Uyum Sağla) projesi kapsamında düzenlenen ziyarete proje yürütücüleri ve katılımcıları eşlik etti.

Cagdas-Drama-Dernegi-Yorexte_c5686558-35ab-451d-8953-18636d6172ac.webp

Yürütücülüğünü derneğin Antalya temsilcileri ve yaratıcı drama eğitmenleri Algül Kalay İnce ve Fazilet Karaduman’ın üstlendiği proje çalışmalarını sürdürüyor. Proje ve fuar ziyaretlerinin ayrıntıları hakkında bilgi veren Kalay İnce şunları söyledi: “Projemiz 6 Şubat’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen deprem felaketinden sonra Antalya’ya yerleşen afetzede 18 yaş üzeri kadınlarla gerçekleştiriliyor. Bu projede amaç, katılımcıların yaşadıkları sürecin sonunda yerleştikleri yeni şehre uyumu, ortaya çıkan stresle ortaklaşa başa çıkma yöntemleri ve kendi kültürlerini hem farklı şehirlerden gelen afetzedelere hem de Antalya’da tanıtma, projenin en sonunda da bu kültürel ürünleri pazarlama ve ticaret olanakları geliştirmek üzerine düşünüldü. Derneğimizin YÖREX ziyareti ile amacı da katılımcıların farkındalıklarını artırmak ve kendi kermesleri öncesi benzer çalışmaları yerinde gözlemlemelerini sağlamaktır. Onlar bu deneyimi yaşarken bizler de dernek temsilcileri olarak kadın kooperatifleri stantlarını ziyaret ettik. Böylece ikili görüşmelerle yeni temaslar oluşturduk ve projemize yeni destekçiler bulma fırsatı da yakalamış olduk.”

Dramanın temelinde olan yaparak ve yaşayarak öğrenme sürecini YÖREX ziyareti ile pekiştirdiklerini söyleyen Karaduman ise sözlerini şöyle sürdürdü: “Antalya Temsilciliği olarak bizler, katılımcılarımızın stant nasıl düzenlenir, satış nasıl yapılır, kültürel ürün yelpazesi nasıl çeşitlendirilir gibi detayların bulunacağı ayrıntıları böyle büyük bir fuarla gözlemlemelerini istedik. Proje sonundaki üretim ve pazarlama süreci öncesinde ise çalışmalarımızı kente uyum olarak planladık. Bu kapsamda önümüzdeki hafta katılımcılarımıza drama yöntemi ile uygulanacak Antalya gezileri düzenleyeceğiz.”

(ÇDD Antalya Temsilciği Basın Birimi)


  • Yayımlanma Tarihi: 06 Kasım, 2023 10:44
  • Güncellenme Tarihi: 06 Kasım, 2023 12:39